Wielu rodziców zastanawia się, czy posłanie dziecka na naukę gry na jakimś instrumencie to dobry pomysł. Co ciekawe, coraz więcej osób dorosłych myśli o tym, aby zacząć grać. Czy naprawdę warto uczyć się grać, czy też jest to nadmierne obciążenie zarówno dla dziecka skoncentrowanego na wynikach szkolnych, jak i dorosłego w mocno z reguły przeładowanym planie dnia? Odpowiedź może być tylko jedna – opłaca się nauka gry na instrumencie i to z kilku powodów.

Jaki wybrać instrument?

Pierwsza decyzja związana z grą musi dotyczyć wyboru konkretnego instrumentu. Okazuje się, że w przypadku dzieci, najłatwiej im nauczyć się gry na flecie, instrumentach perkusyjnych oraz na pianinie. O ile te pierwsze instrumenty raczej nie zaskakują, ponieważ są dość proste, tak nauka gry na pianinie wymaga perfekcyjnej koordynacji ruchów obu rąk i na pierwszy rzut oka wydaje się to dość skomplikowana. Jednak pozory mogą mylić. Wystarczy porównać grę na pianinie z pisaniem na klawiaturze, które również wymaga takiej synergii rąk i po jakimś czasie można spokojnie osiągnąć perfekcjonizm w tej kwestii.

Nauka gry na pianinie to jedna ze specjalności w ofercie naszej szkoły.

Zobacz Ofertę i Zapisz się na Zajęcia Muzyczne

Uważa się powszechnie, że naukę gry na pianinie powinno rozpoczynać się w wieku 4-6 lat, aby dojść do wysokiego poziomu. Owszem, jest to prawdą, ale warto dodać, że osoby w wieku dorosłym również mogą zacząć swoją przygodę z pianinem. Może nie będą wirtuozami na miarę Krystiana Zimermana czy Vladimira Horowitza, ale spokojnie mogą uzyskiwać satysfakcjonujące rezultaty. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno na naukę gry.

Jakie korzyści daje nam nauka gry na pianinie?

1. Poprawa koordynacji rąk, oczu i ciała

Gra na pianinie wymaga wprost niezwykłej sprawności manualnej. Każda ręka i każdy palec wykonuje inne ruchy, ma inne zadania, ale kluczem do osiągnięcia sukcesu pozostaje precyzja i wysoki poziom koordynacji ruchowej. Jeżeli jednocześnie czytamy zapis nutowy, to dochodzi kolejna czynność, którą należy zgrać w jedną całość. Szczególnie początkujące osoby miewają z tym problemy, ale czas czyni mistrza i godziny, nieraz żmudnych, ćwiczeń na pewno przyniosą świetne efekty.

2. Lepsza pamięć, polepszenie koncentracji i umiejętności uczenia się

Nauka gry na pianinie stymuluje rozwój i pracę mózgu. Wyniki badań naukowców, min. z McMaster University dowodzą, że już po roku lekcji gry dzieci lepiej wypadają w testach pamięciowych oraz testach na inteligencję. Co ciekawe, już nawet kilka minut ćwiczeń dziennie powoduje wzrost połączeń nerwowych w mózgu i to nawet w obszarach, które odpowiadają za umiejętności językowe i matematyczne. Dla osób dorosłych gra na pianinie również jest świetną formą doskonalenia pamięci i sprawia, że pamięć nie zaczyna szwankować, a mózg jest wydajny do późnej starości.

3. Rozwój kreatywności, logiki oraz twórczego myślenia

Zapamiętywanie nut to jedno, ale przecież muzyka wymaga czegoś więcej, a więc interpretacji. Oczywiście trudno sobie pozwolić na swobodną interpretację utworu bez solidnego rzemiosła, ale kiedy opanuje się podstawy, to już można iść krok dalej. Tym samym pobudza się kolejne obszary mózgu.

4. Kształtowanie cierpliwości, systematyczności i wytrwałości

Nauka gry na pianinie pięknie formuje charakter człowieka. Na pierwsze efekty trzeba dość długo poczekać i nie można zniechęcać się. Kluczowa jest więc cierpliwość, nawet w momentach, kiedy kompletnie nic nie wychodzi. Tylko systematyczna i wytrwała praca prowadzi do celu, jakim jest swobodna gra.

5. Wzmacnianie poczucia własnej wartości

Opanowanie podstaw, a później jakichś trudnych fragmentów utworu nie tylko daje ogromną radość, ale także niesamowicie podbudowuje. Zwiększa się poziom samooceny oraz poczucie własnej skuteczności i wartości. Człowiek czuje się po prostu spełniony.

6. Muzyka rozładowuje napięcie

Kolejny plus nauki gry na pianinie związany jest z ludzkimi emocjami. Nawet słuchanie muzyki działa kojąco, natomiast gra jest idealnym sposobem na odreagowanie po ciężkim dniu, kiedy umysł jest napełniony różnymi myślami, często niezbyt pozytywnymi. Na kłopoty w szkole lub pracy lub na jakieś niemiłe wydarzenie, to najlepszym sposobem na danie upustu emocjom, jest gra na instrumencie.

7. Uczenie się współpracy

Muzyka wymaga często współpracy z innymi ludźmi – nauczycielem gry albo kompanami z zespołu. Trzeba nauczyć się wsłuchiwania w siebie wzajemnie, wspólnej pracy nad utworem. To przynosi korzyści w życiu codziennym.

Uważa się, że muzyka łagodzi obyczaje i trudno nie zgodzić się z taką refleksją. Jednak samo słuchanie muzyki, to za mało. Nauka gry na pianinie na pewno da wiele satysfakcji, więc warto podjąć ten wysiłek, aby po wielu godzinach ćwiczeń samodzielnie zagrać jakiś ukochany utwór.